DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Telefon SE G900

Sony Ericsson G900.
 

V této sekci bych chtěl popsat  podrobnosti a tak skvělém telefonu jakým je právě zmiňovaný SE G900!!!
Mnohé zlé jazyky tvrdí,že telefon SE G900 je jen tzv.hříčkou vývojářů!jiné zase tvrdí,že SE G900 je perfektně provedený přístroj k manažerské,ale i k uživatelskému užívání!!!Kdo má pravdu?
Nebudu zde rozepisovat,v čem se tyhle dvě strany pletou a v čem mají pravdu!Chci jen napsat nezávislou recenzi a popsat co nejvíce klady a zápory SE G900!

 


Elegantní a nenápadný chytrý telefon klasické konstrukce, který v sobě ukrývá nejmodernější funkce současnosti.


Mezi prvními dvěma zástupci byly na jihu Evropy představeny modely G700 a dnes recenzovaný G900. Jediným velkým rozdílem mezi těmito přístroji je prakticky pouze jiné rozlišení fotoaparátu a funkce s ním spojené. Zatímco G700 používá rozlišení 3,2 Mpix, s G900 můžete pořídit fotografie o rozlišení až 5 Mpix. Druhý jmenovaný má také ve výbavě technologii wi-fi.

Technická specifikace Sony Ericssonu G900 zaujme na první pohled. Každý může hned poznat, že telefon nabídne prakticky všechny funkce, které by pokročilý uživatel mohl v současnosti po mobilu požadovat. Svou výbavou až nápadně připomíná model P1i. Ostatně - je postaven i na stejné platformě, tedy operačním systému Symbian UIQ.

Jak hodně se výrobce snažil a v čem by se měl u příštích modelů řady G polepšit, jsme se přesvědčili sami. Podrobný test právě začíná.

Vzhled a konstrukce - tichá voda břehy mele

Na první pohled vás G900 svým designem příliš nezaujme. Telefon oblečený do černého kabátku se stříbrnými rámy na bocích nelze rozeznat ani od low-endových modelů Sony Ericssonu. S rozměry 106 x 49 x 13 milimetrů a hmotností 99 gramů se jedná o drobný přístroj, který vás v kapse rozhodně tížit nebude.


Konzervativní vzhled byl dozajista použit záměrně. Telefon pro svou slušnou funkční výbavu udělá radost zejména manažerům, tedy těm, od kterých se mobil hýřící všelijakými barvami zrovna neočekává. Telefon působí zkrátka důstojně. Pokud si ho vezmete do ruky, poznáte, že jeho konstrukce je kvalitní. Nikde nic neskřípe, kryty drží na svém místě a celkově působí propracovaně.

Pokud se podíváme na přední stranu telefonu, jednoznačně jí dominuje velký displej. Ten má bohužel jednu nevýhodu. Zachytává se na něm prakticky neustále prach a všelijaké nečistoty. Aby tak zůstal vždy čitelný, budete se muset smířit s častým leštěním. Vedle numerické klávesnice a několika systémových tlačítek nalezneme v horní části ještě čočku sekundárního fotoaparátu, což nám evokuje podporu sítí třetí generace. Kousek vedle tohoto fotoaparátu také "vykukuje" stylus, který lze použít pro ovládání dotykového displeje.


Na pravém boku můžeme spatřit tlačítko pro spuštění fotoaparátu, klávesu pro zamykání tlačítek a také klávesy pro ovládání hlasitosti. Na vrchním boku je vypínací klávesa. Konektor Fast port pro připojení napájecího i datového kabelu pak najdeme na levém boku přístroje. Zde je i LED dioda, která zeleným blikáním informuje o nových událostech (například o zmeškaných hovorech či nově přijatých textových zprávách). Červeně pak upozorňuje na vybitou baterii.

Telefon nabízí i slot pro paměťové karty typu Memory Stick Micro, ke kterému se dostanete po odejmutí zadního krytu. Na zadní straně se již standardně nachází čočka primárního fotoaparátu a vedle ní i k naší spokojenosti blesk (nebo spíše jen přisvětlovací dioda). V dolní části je pak externí reproduktor.
Sony Ericsson G900 nabízí poměrně netradiční kombinaci dotykového displeje s klasickou numerickou klávesnicí. Velmi potěšující je, že ke většině úkonů není třeba brát do ruky již zmíněný stylus. Telefon lze vcelku pohodlně ovládat i za pomoci prstů. Pokud byste však na displeji potřebovali kliknout na menší ikonku, lze ho samozřejmě kdykoliv vysunout. Jediné, co bychom vytkli, je jeho malá délka.



 


 

 

Jak již bylo řečeno, telefon nabízí klasickou numerickou klávesnici, nad níž je umístěno i čtyřsměrné kruhové tlačítko s potvrzovacím středem. Vedle kláves typických pro modely Sony Ericssonu (tlačítko C pro umazávání textu, obálka pro vstup do zpráv a klávesy pro návrat o jednu úroveň zpět) je zde i tlačítko pro vstup do poznámek.

Musíme ocenit, že výrobce tentokrát implementoval i tři kontextové klávesy. I když - slovo klávesa asi není to správné označení. Jedná se vlastně o imaginární "tlačítka", která lze stisknout již na dotykovém displeji.

Na klávesnici Sony Ericssonu G900 se píše vcelku dobře. Tlačítka nevydávají žádné nepříjemné zvuky a tisknou se naprosto bez problémů. Opět by zde ale mohl nastat problém u uživatelů s většími prsty. Tlačítka jsou stáhnuta na velice malé ploše a jejich vzájemný rozestup je nepatrný. Podsvícení kláves je jinak zářivě bílé a rovnoměrně vyvážené.
Ovládání přístroje je na vysoké úrovni. Vždy si můžete vybrat, co se vám v danou chvíli zamlouvá nejvíce. Můžete používat buď klasická tlačítka, případně si pomoci prsty nebo zvolit stylus. Až na několik zmíněných výtek směrem k malým rozměrům telefonu je tedy nutno výrobce pochválit


Baterie a výdrž: 950 mAh snad postačí
 

Baterie v Sony Ericssonu G900 je typu Li-Pol a má kapacitu 950 mAh. Během našeho testování nám telefon vydržel zhruba 1 až 2 dny. I když jsme jej hodně zatěžovali, to znamená několik hodin poslouchali hudbu, brouzdali po internetu přes Wi-Fi, pořizovali fotografie a uskutečnili několik hovorů, tak nám vydržel minimálně jeden den od rána až do večera. Pokud jsme jej ale tolik nezatěžovali, tak vydržel i déle. Hodně můžeme ušetřit baterii například snížení podsvícení displeje. Venku je to však na úkor čitelnosti, která si i beztak od nás vysluhuje nízké známkové hodnocení..



Displej: konečně 16 milionů barev
 

Sony Ericsson konečně přichází s modelem, který je vybaven displejem s možností zobrazit až 16 milionů barev. Jedná se o dotykový displej typu TFT s rozlišením QVGA (240 x 320 pixelů) a úhlopříčkou 2,4 palce. Čitelnost na slunci není ani tentokrát ideální, oproti smartphonům od tohoto výrobce M600i a P1i je to ale krok kupředu. V nastavení nechybí možnost zvolit si hodnotu jasu.



Procesor, paměť: všeho dostatečně

 

Pomocí aplikace Swiss Manager lze zjistit něco více o vnitřnostech této novinky. Začněme procesorem, který je taktovaný na 208 MHz. Práce s telefonem je bezproblémová. Sony Ericsson G900 disponuje celkem 128 MB RAM paměti, přičemž po startu telefonu je volných zhruba 65 MB. To bohatě stačí na současný běh desítek aplikací v paměti telefonu. Díky tomu je práce s aplikacemi velmi rychlá. Vnitřní paměť pro ukládání dat pak má hodnotu 160 MB a je dále rozšiřitelná pomocí paměťových karet Memory Stick Micro (M2).

Prostředí a ovládání: zklame správce aplikací a multitasking
 

Sony Ericsson G900 je postaven ještě na staré platformě, na které běží například i Sony Ericsson P1i. To znamená nepřítomnost pokročilých datových funkcí EDGE,  HSDPA,  HSUPA  nebo samostatného grafického čipu. Prostředím telefonu je opět grafické rozhraní UIQ operačního systému Symbian. Konkrétně oproti P1i se toho příliš nezměnilo. V podstatě jsme zaznamenali pouze čtyři velké změny. Tou první je nový pohotovostní režim, druhou nové multimediální menu, za třetí jsme se dočkali nového prostředí fotoaparátu a poslední změnou je nový správce úkolů (task manager). Stejně jako u sesterského modelu G700 velmi potěší příjemná rychlost telefonu. Odezvy jsou jednoznačně rychlejší, než u P1i, a to i při zaplněné paměti. Jakmile je většina aplikací načtena v paměti, jsou reakce takřka okamžité. V optimalizaci rychlosti tak inženýři udělali u obou nových smartphonů velký kus práce. To se navíc jedná pouze o prototypy. Ve finální verzi může být vše ještě o něco lepší.



Zajímavou novinkou je nová možnost zobrazení pohotovostního režimu. V dolní části se nacházejí ikony, mezi kterými lze horizontálně procházet. Každá ikonka má nad sebou panel s určitou funkcí. Do toho se lze přepnout stisknutím kurzorové klávesy nahoru. Poté lze již funkci v okénku ovládat. Vše je pěkně animováno a grafika se opravdu povedla. Standardně jsou zobrazeny 4 ikonky s panely, ke kterým lze přidat další. Na výběr je pak ze 7 dodatečných panelů, které lze zobrazit. Nechybí například panel s budíky, světovým časem, hudbou, RSS čtečkou, nebo poslední fotografií. V nastavení si lze vybrat také původní aktivní pohotovostní režim s rozklikávacími řádky, jaký známe z P1i a dalších. Pro ty, kteří chtějí mít zobrazenou jenom tapetu, se zde nachází volba pro vypnutí aktivního pohotovostního režimu.
Poměrně nepříjemnou novinkou je podoba správce spuštěných aplikací a multitasking. Ten je totiž v nové verzi systému stejný, jako u Motoroly RIZR Z8 (a sesterského modelu G700), tedy velmi omezený. Po stisku příslušné ikonky v pravém horním rohu se otevře pouze jednoduchá tabulka s pěti naposledy otevřenými aplikacemi. Žádné údaje o velikosti paměti, kterou aplikace zabírá, žádný posuvník pro zvolení dříve spuštěných aplikací, žádná volba pro návrat do pohotovostního režimu. Jen těch pět posledních aplikací. Dle Swiss Manageru se aplikace nezavírají, zůstávají v paměti. Jen se k nim musíte proklikat skrze menu, v task manageru naleznete jen posledních pět aplikací. Rád bych věřil tomu, že ve finální verzi nalezneme opět starého známého správce úkolů se dvěma záložkami. Spíše se ale obávám, že se jedná o vlastnost nové verze systému. To by nebyl krok správným směrem.


Multimédia: hudba, obrázky a video pěkně pohromadě

 

Sony Ericsson G900 nabízí zajímavé multimediální menu, které zahrnuje prohlížeč fotografií, hudební přehrávač a přehrávač videa. Prostředí je velmi povedené a navíc s pěknou animací. Lze nastavit, aby se toto multimediální menu vždy spouštělo v režimu na šířku. Při prohlížení fotografií či videa se objeví velká tlačítka pro snazší ovládání prstem. Vše je ale možné také ovládat kurzorovou klávesou pod displejem. Na obrázky lze použít funkci Photo-fix, přidat k nim efekt nebo je otočit. Zajímavostí je možnost přiřadit k obrázku vlastní tagy a podle nich pak později vyhledávat skupiny fotografií. Nechybí ani funkce X-pict story, známá z modelu K850i, která spustí prezentaci fotografií. Dle nastaveného režimu (silent, happy, sad, romantic, energy nebo classic) jsou voleny přechody mezi obrázky, pozadí a také hudba. Opět musím pochválit bleskovou odezvu, která je u smartphonů při prohlížení multimédií málo vídaná.
Hudební přehrávač je součástí nového animovaného multimediálního menu (velmi podobného, jako například v modelu K850i). Hudební přehrávač má opravdu povedenou grafiku s chytlavými animacemi. Chybí mu jen ruční ekvalizér, nálady a další vlastnosti, známé například z nejvybavenějšího Walkmanu W960i. Naopak novinka disponuje režimem náhodného výběru skladeb, opakováním skladeb, ekvalizérem (včetně Mega Bassu a dalších 10 předvolených hudebních stylů), možností vytvářet playlisty nebo režimem automatického vypnutí přehrávače po stanovené době.

Sony Ericsson G900 nepostrádá funkci TrackID a FM rádio s RDS. Nechybí schopnost automaticky přeladit na silnější frekvenci, což se hodí hlavně při cestování. V nabídce dále nalezneme klasický MusicDJ a diktafon. Pro zábavu je v telefonu připravena bohužel jen jediná hra, a to Sudoku. Z dalších aplikací jmenujme například QuickOffice, RSS čtečku, převodník měn, stopky nebo aplikace světlo, dovolující využít vestavěné LED diody jako baterku. Webový prohlížeč Opera je přítomen ve verzi 8.65.



Fotoaparát: 5 mega s novinkou touchfocusu

Stejně jako u nižšího modelu G700 prošlo také prostředí fotoaparátu v Sony Ericssonu G900 výraznou změnou. Sony Ericsson vyměnil tradiční spodní lištu (alá fotoaparáty Cybershot) za čtveřici velkých ikonek po levém boku. Po kliknutí na některou z ikon se rozbalí daná nabídka. Dále je k dispozici podrobnější seznam nastavení. V novém prostředí fotoaparátu lze vidět důraz na co největší ovládací prvky tak, aby bylo vše možno ovládat snadno i prstem. Možnosti jsou standardní a v nabídce nic nepřekvapí. Nechybí vyvážení bílé, efekty, režimy (normální, panorama, sekvence snímků), scény (automaticky, portrét, sport, dokument krajina, noční režim), multiburst nebo časovač. Prostředí je velmi pěkně zpracované a pozitivní dojem umocňují také okamžité reakce a vkusné animace.
Sony Ericsson G900 disponuje fotoaparátem s rozlišením 5,0 Mpx (2560 x 1920 pixelů). Nechybí přisvětlovací prvek, LED dioda, se kterou bohužel osvětlíte předměty maximálně do jednoho metru. Potěší alespoň možnost využít toto přisvětlení i jako svítilnu. Dále výrobce přichází s novou funkcí, jak zaostřit předměty. Vedle známějšího autofocusu lze nyní také využít novinkový touchfocus, v překladu tedy zaostření pomocí dotyku. Jednoduše se dotknete prstem nebo stylusem části displeje, ve které chcete nějaký objekt zaostřit. U fotoaparátu mile potěší i stabilizátor obrazu. Fotografie jsou za dobrých světelných podmínek ostré a poměrně kvalitní. Menší problém s podáním barev bude téměř jistě do finální verze vyřešen. Jedná se zatím o prototyp a kvalita snímků se tak může do finální verze značně zlepšit. Videosekvence je možné pořizovat v maximálním rozlišení QVGA (320 x 240 pixelů) s 30 snímky/s ve formátu mp4. Oproti dřívějším Sony Ericssonům sice pokrok, ale na konkurenci stále výrazně ztrácí.



Slovník použitých pojmů

 



GPRS: General Packet Radio Service je datová služba pro uživatele GSM mobilních telefonů v síti 2.generace. Data jsou přenášena pomocí paketů. Maximální teoretická rychlost činí 80 kb/s.

EDGE: Enhanced Data rates for GSM Evolution je dalším vývojovým stupněm v v síti GSM po zavedení datových přenosů GPRS. Technologie EDGE nabízí vyšší přenosovou rychlost směrem k uživateli i od uživatele. Sítě, podporující EDGE se označují také jaké jako sítě 2,5 generace.

RDS: Radio Data System je systém určený k přenosu doplňkových informací v sítích VKV FM radiových vysílačů.

LED: Light Emiting Diode je polovodičová součástka vyzařující světlo. Pracuje s nízkým napětím a proudem, takže není náročná na energii

3G: Označení pro mobilní sítě 3.generace umožňující vysokorychlostní přenos dat a nové multimediální funkce, například videohovory. Patří do nich například i české sítě 3.generace UMTS

TFT: Thin Film Transistor - typ displeje používaný u dnešních telefonů a další elektroniky. Oproti starším generacím se vyznačuje jasnějšími barvami, lepšími pozorovacími úhly a čitelností na přímém slunci.

JAVA: Programovací jazyk, ve kterém jsou napsány mimo jiné i aplikace pro mobilní telefony. Díky tomu lze do nových telefonů nahrávat nové hry a aplikace.

HSDPA: High-Speed Downlink Packet Access - technologie v sítích 3.generace, která zrychluje tok dat směrem k uživateli (až 14,4 Mbit/s) a zkracuje reakce. V ČR je prozatím spuštěna do maximální rychlosti 7,2 Mbit/s.

Bluetooth: Bezdrátová technologie sloužící k propojení elektronických zařízení za účelem přenosu dat.

UMTS: Universal Mobile Telecommunications System - Označení pro mobilní sítě 3. generace umožňující vysokorychlostní přenos dat a nové multimediální funkce (videohovory). Maximální rychlost je 384 kb/s.

HSUPA: High-Speed Uplink Packet Access - technologie v sítích 3.generace, která zrychluje tok dat směrem od uživatele. V ČR do maximální rychlsoti 2Mbit/s.

Wi-Fi: Wi-Fi standard pro lokální bezdrátové sítě (Wireless LAN, WLAN) a vychází ze specifikace IEEE 802.11. Slouží k bezdrátovému přístupku na internet.

RAM: Random-Access Memory je operační paměť telefonu potřebná pro běh aplikací.V telefonech s jednoduchým uzavřeným operačním systémem se pohybuje kolem 1-2 MB, v chytrých telefonech se špičkovou výbavou dosahuje stovek MB
.




 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na WebSnadno  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek